Co je to MP3?

MP3 (MPEG-1 nebo MPEG-2 Audio Layer III) je ztrátový formát kódování audia, založený na kompresním algoritmu definovaném skupinou MPEG (Motion Picture Experts Group). Při zachování poměrně vysoké kvality umožňuje zmenšit velikost hudebních souborů v CD kvalitě přibližně na desetinu, u mluveného slova však dává výrazně horší výsledky.

Formát MP3 se stal oblíbeným při uchovávání a přehrávání hudby na počítačích, vyrábějí se stolní a přenosné přehrávače tohoto formátu. A díky tomu vznikl fenomén známý jako MP3 ke stažení zdarma. Existuje mnoho stránek, které se specializují právě na odkazování na různé MP3, které můžete stáhnout bez placení.

Také mnoho umělců publikuje svoji tvorbu mimo využití klasických distribučních kanálů také pomocí svých www stránek či internetových obchodů🡕 . Toto platí zejména pro začínající autory, kteří si nemohou dovolit využít jiný druh distribuce. V souvislosti s tímto trendem vznikla řada specializovaných MP3 vyhledávačů, které indexují obsah internetových stránek přičemž se zaměřují pouze na formát MP3.

Kompresní poměr, tedy poměr mezi původní velikostí a velikostí souboru prošlého kompresním algoritmem závisí také na požadované kvalitě výstupního signálu. Pro posouzení kvality signálu nám nejlépe poslouží bitrate (datový tok), který určuje kolik bitů se spotřebovává každou sekundu přehrávání. U audio CD (tedy digitálního audio signálu) je to 1400 kbit/s.